Milena Štráfeldová (CZE)

spisovatelka, scénáristka a redaktorka

 

Dlouhodobě se věnuje literární činnosti, převážně se zaměřením na českou historii. Milena Štráfeldová je autorkou historických románů Guláš pro Masaryka, Trestankyně nebo Krycí jméno Studentka. Dosud největší úspěch zaznamenal beletrizovaný životopis malířky Toyen s názvem To je on. Stejné hlavní postavě se věnuje její divadelní hra Všechny barvy samoty, která měla premiéru letos na jaře.

 

Milena vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově v Praze a prošla řadou různých zaměstnání. Pracovala v knihovnách, muzeu, na ministerstvu kultury, v České televizi i v několika redakcích. Mezi lety 2001 a 2014 byla redaktorkou zahraničního vysílání Českého rozhlasu, od té doby spolupracuje s rozhlasem externě, zejména s ČRo Plus.
Vedle románů vydala několik povídkových knih (Kriplíci, Přepisovačka, Co mě naučilo listí, Svetr ze zbytků) a divadelních her. Monodrama Osamělé večery Dory N., které přibližuje život dcery Boženy Němcové, se zatím dočkalo pěti inscenací včetně rozhlasu. V plzeňských interiérech Adolfa Loose se uvádí komorní drama Odpolední čaj u Loosů a SUD v Českých Budějovicích má v repertoáru hru o Karlu Poláčkovi Nácvik na večírek. Jako scénáristka se Milena podílela na filmech režiséra Luboše Hlavsy: Cesta bez návratu o Janu Husovi a Poslední útěk Jeronýma Pražského. Na podzim roku 2024 se chystá premiéra hraného dokumentu k 600. výročí úmrtí Jana Žižky.