9:45
10:00
10:15
10:30
10:45
11:00
11:15
11:30
11:45
12:00
12:15
12:30
12:45
13:00
13:15
13:30
13:45
14:00
14:15
14:30
14:45
15:00
15:15
15:30
15:45
16:00
16:15
16:30
16:45
17:00
17:15
17:30
17:45
18:00
18:15
18:30
18:45
19:00
19:15
19:30
19:45
20:00
20:15
20:30
20:45
21:00
21:15
21:30
21:45
22:00
22:15
22:30
22:45
23:00
23:15
23:30
23:45
0:00
0:15
0:30
0:45
1:00
1:15
 
9:45
10:00
10:15
10:30
10:45
11:00
11:15
11:30
11:45
12:00
12:15
12:30
12:45
13:00
13:15
13:30
13:45
14:00
14:15
14:30
14:45
15:00
15:15
15:30
15:45
16:00
16:15
16:30
16:45
17:00
17:15
17:30
17:45
18:00
18:15
18:30
18:45
19:00
19:15
19:30
19:45
20:00
20:15
20:30
20:45
21:00
21:15
21:30
21:45
22:00
22:15
22:30
22:45
23:00
23:15
23:30
23:45
0:00
0:15
0:30
0:45
1:00
1:15
Global stage
 
13:30 - 14:30

Katharina Zellweger (CHE/PRK)

Mother Theresa of North Korea
 
14:45 - 15:45

Alex Mvuka Ntung (COD/GBR)

Different Colors, One People: A Personal Journey

Moderated by Josef Pazderka

 
16:00 - 17:00

Horia Mosadiq (AFG/GBR)

Defending Human Rights in Afghanistan. Mission Impossible?

Moderated by Tomáš Etzler

 
17:15 - 18:15

Radek Jaroš (CZE)

Crown of Himalaya – The Story Goes On

Moderated by Rudolf Švaříček

Unknown
 
12:30 - 13:15

Vojtěch Dyk (CZE)

About Mass
 
13:45 - 14:45

Alynda Lee Segarra (PRI/USA)

Hurray for the Riff Raff – Navigating Identity: „This land was made for you and me.“

Moderated by Petr Vizina

 
15:15 - 16:15

Igal Mizrahi (ISR)

Gulaza: Past and Future of Israeli Music

Moderated by Petra Hradilová

 
17:45 - 18:45

Gillian Ferrabee (CAN)

Celebrating and Elevating Creativity

Moderated by Veronika Bednářová

 
19:00 - 21:15

Ben Cole (GBR)

FILM: 1 Giant Leap 2: What about me and discussion with the author

Moderated by Tomáš Staněk

Good Life stage
 
11:30 - 13:00

Hayley Cutler (GBR)

Kundalini yoga (workshop)
 
15:15 - 16:15

Erik Iversen (CAN)

Your Body is a Rocket to Happiness
 
16:30 - 17:30

Caroline Carey (GBR)

SOUL ACTION: Awaken Your Dancer – Empower Your Soul – Embody Your Purpose in Life!
 
17:45 - 18:45

Rüdiger Dahlke (DEU)

Ways to self-knowledge and healing: the principles of life
KOSMAS / Argo stage
 
11:30 - 13:00

Jakub Chrobák (CZE)

Creative writing workshop, Workshop room: 11.30-14.30
 
14:15 - 15:15

Jaimy Gordon (USA)

Bukowski from the other side or the rough backstage world of horse racing
 
16:45 - 17:45

Jáchym Topol (CZE)

"Citlivý člověk" Reading of the book (A Sensitive Man), together Bára Hanková
 
18:00 - 19:00

Michel Faber (NDL/GBR)

A z jaké planety jste vy?

Moderated by Viktor Janiš

 
19:15 - 20:15

Miloš Urban

Hastrman Today

Moderated by Jiří Popiolek

Livingstone Adventure stage
 
13:45 - 14:45

Tomáš Grzywaczewski (POL)

From Siberia to Kalkata: Long Walk Plus Expedition
 
15:00 - 16:00

Tomáš Šebek (CZE)

Afghanistan: Doctors in Battle Lines
 
17:30 - 18:30

Václav Sůra (CZE)

The Greenland and Polar Extremes
 
20:00 - 22:00

Bruno Baumann (AUT)

The Silk Road: Legendary Past and Present
UNIVERcity stage
 
14:00 - 15:30

Filip Řezáč (CZE)

Security in Cyberspace: At home on the internet?
 
17:00 - 18:30

Pavla Rygelová (CZE)

LIBRARIES AS THE OLDEST POINTS OF KNOWLEDGE SHARING: Open or Top Secret Science? (with Jiří Marek and Tereza Simandlová)
Unknown

Organized by: KNIHCENTRUM.cz.
Outside the festival grounds: DŮM KNIHY. Wristband Colours of Ostrava = 20% Off Everything MAP

Unknown

Organized by Svět techniky.
The Science and Technology Center - 1° floor – The Science Garden. Entrance for the visitors of festival free.

Unknown

Outside the festival grounds: MAP

 
18:30 - 20:30

Evening with Good Star: Marek Hilšer

Moderated by Rostislav Maďar