Mark Gungor

Evangelický pastor, mezinárodně uznávaný motivační řečník a spisovatel

Duchovní představený kostelní kongregace Celebration Church, sídlící v pěti areálech v americkém státě Wisconsin a čítající zhruba 3000 členů, a generální ředitel společnosti Laugh Your Way America.

Mark Gungor již více než třicet let doplňuje pastorační povinnosti motivačními semináři, jejichž náplní je odhalit tajemství úspěšného manželství. “Rád lidi inspiruji pravdou a humorem. Je řada umělců, kteří umí lidi rozesmát, a existuje mnoho řečníků, kteří předávají solidní principy pro život. Já chci dělat obojí,” tvrdí Mark Gungor. O otázkách manželství hovoří osvěžujícím způsobem, bez církevního i psychologického žargonu. “Naše světská kultura manželství příliš romantizuje. A naše křesťanská kultura jej zase nadměrně spiritualizuje,” míní.

V mládí byl členem jedné z prvních křesťanských rockových kapel The Joyful Noise, která vystupovala napříč USA a Evropou. Intenzivně se zapojoval do misijní činnosti, v jejímž rámci například pašoval bible přes železnou oponu do komunistických zemí východní Evropy. Následovalo založení vlastní hudební a filmové společnosti, kterou vedl bezmála 20 let, k tomu psal a taky skládal hudbu pro rozhlas a televizi. Když jeho děti dostudovaly vysokou školu, vrátil se k ministrování a postupně se stal v kongregaci hlavním pastorem. V tomto období založil společnost Laugh Your Way America!, jejíž naplní jsou motivační semináře pro manželské páry, pořádané v USA, Kanadě, Evropě, Jižní Africe, Singapuru, na Novém Zélandu, v Kostarice, Ekvádoru, Argentině či Austrálii. Je jedním z nejžádanějších řečníků pro americkou armádu a jeho materiály jsou používány vojenskými kaplany i vojenským personálem. Vystupoval v národním vysílání Focus on the Family, Life Today nebo v ABC News. V roce 2014 hovořil také na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes ve Francii.

Je tvůrce televizní série Love, Marriage and Stinking Thinking, vysílané po celém světě.
Je rovněž autorem knihy Laugh Your Way to a Better Marriage (Simon & Schuster, 2008), která je založena na jeho dlouholeté poradenské práci pro manželské páry.
Již 42 let žije v manželském svazku s Debbie, mají spolu dvě děti, 4 vnuky a 2 vnučky.