Balkansambel

Populární slovenská kapela, která vznikla v roce 2010. Multižánrové zkušenosti jejích členů umožňují kombinovat zdánlivě nekompatibilní hudební styly.

Skupina čerpá inspiraci v tradiční hudbě Balkánu, ale i ve slovenském folklóru, klasické hudbě či world music. Skladby multiinstrumentalisty Marka Pastírika jsou navíc okořeněné improvizacemi jednotlivých hudebníků. Mix toho všeho z jejich živých vystoupení dělá adrenalinový zážitek obohacený rytmickou smrští a živelnou energií.

Druhé album skupiny, ŠLAMASTIKA, vyšlo v roce 2016 a dokládá, že „dechovka“ může být nečekaně svěží. Představte si Bachovu hudbu s řeckými rytmy levendiko nebo Bizetovu Carmen jako bulharskoý svatební tanec a získáte představu o tvorbě kapely. Ostatně, její jedinečný přístup upoutal pozornost poroty World Music Chart Europe, kde se album v lednu 2017 umístilo na 15. místě.

„Od prvního tónu je Šlamastika explozí kreativity a nakažlivé radosti. Je pozoruhodné, s jakou lehkostí Balkansambel přemosťuje tradiční lidovou hudbu a současný Jazz, přičemž výsedný tvar je hladký a kompaktní, takže i Gillespieho skladba A Night In Tunisia se stává součástí jejich hudby, jako by to byla ta nejpřirozenější věc na světě.

Přirozenost je to klíčové slovo! Navzdory celkové detailní propracovanosti skadby nepůsobí těžkopádně, spíš naopak. Hra jednotlivých hudebníků je tak precizní a zároveň plná energie, že poslouchat je je naprostý požitek. A když k tomu přidáte okouzlující hlasy hostujících zpěvaček, dostanete dokonalé album, které je nadupané hudebními nápady a vtipem,“ napsal Johann Kneihs, hudobný redaktor rakúskeho Rádia ORF Ö1, WMCE.